Kolagenowy zawrót głowy

Kolagen to niezwykle nośne hasło, przewija się w naszym życiu stosunkowo często, zwłaszcza u osób interesujących się zdrowiem, urodą, kosmetologią i medycyną estetyczną. Dbanie o siebie to wyraz miłości i szacunku do siebie. Czy warto jednak rzucać się na wszelkiego rodzaju kolagenowe dobrodziejstwa i nowinki w pogoni za zdrowiem i młodością?? Jak myślicie?

Kolagen to zewnątrzkomórkowe białko zwierzęce. Jest głównym budulcem strukturalnym skóry właściwej, jego podstawową funkcją jest łączenie komórek ze sobą. Znajduje się w skórze, ścięgnach, mięśniach, kościach, jest również budulcem zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych, a nawet rogówki oka 1.

Posiada bardzo szerokie zastosowanie w farmacji, kosmetologii oraz medycynie dzięki swoim właściwościom biologicznym.

Twarz młodej kobiety

Dzięki kolagenowi nasza skóra utrzymywana jest w dobrej kondycji, jego odpowiednia ilość dostarczona do organizmu zwiększa elastyczność oraz nawilżenie skóry. Odpowiada również za stymulacje aktywności komórek chrzęstnych, dzięki temu pomaga chronić okolice tkanki chrzęstnej. Zwiększa gęstość kości i pozwala na znacznie większe wchłanianie składników mineralnych. Za syntezę włókien kolagenowych odpowiadają głównie hormon tarczycy, insulina i estrogeny. Złe wieści są takie są takie ,że już od 25 roku życia produkcja kolagenu w organiźmie spada, średnio o 1,5% rocznie. Po 60 roku życia kolagen przestaje być syntezowany.

Naukowcy wyodrębnili dotychczas 29 typów kolagenu, nazwanymi cyframi rzymskimi. Mimo że wiele z tych typów występuje w ludzkim organizmie w śladowej ilości, mają kluczowe znaczenie w nadawaniu tkankom właściwych cech.

Kolagen można podzielić na kilka grup czyli:

● Kolageny fibrylarne- I, II, III, V, XI, XXIV, XXVII
● Kolagen błony podstawowej- IV
● Kolagen tworzący włókna kotwiczące- VII
● Multipleksyny - XV, XVIII
● Kolagen tworzący mikrowłókna – VI
● Kolageny tworzące heksagonalne układy sieciowe - VIII, X
● Kolageny FACITs- IX, XII, XIV, XVI, XIX, XX, XXI, XXII, XXVI
● Kolageny zawierające domeny transmembranowe- XIII, XVII, XXIII, XXV.

Najbardziej znanymi typami są kolagen typu I, II, III, V, XI, XXIV, XXVII, należą do grupy kolagenów fibrylarnych które zostały odkryte jako pierwsze. Kolagen typu I występuje w naszym organizmie w największej ilości w skórze, kościach, więzadłach, ścięgnach i rogówce i tworzy świetną włóknistą podporę skóry, drugim z kolej jest kolagen typu III, odpowiedzialny jest za prawidłowe ułożenie i sprężystość włókien zbudowanych z kolagenu typu I.

Istnieje wiele sposobów na wspomaganie procesu produkcji kolagenu i na uzupełnianie jego niedoborów. Podstawą jest zdrowy tryb życia oraz ochrona skóry przed promieniami słonecznymi.

Możemy dodatkowo posiłkować się:

1. zabiegami z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej
2. kolagenowymi produktami do stosowania zewnętrznego
3. doustnymi suplementami

 

1. Wypełniacze tkankowe - czyli preparaty kolagenowe dostarczane za pomocą iniekcji, to tzw wypełniacze naturalne.

Dzielimy je się na trzy rodzaje:

✔ ksenogeniczne - czyli wypełniacze powstałe z tkanek zwierzęcych (pochodzenia bydlęcego lub wieprzowego),

✔ allogeniczne - kolagen wytworzony z tkanek ludzkich, zazwyczaj ze skóry właściwej i powięzi, taki kolagen zostaje oczyszczony i uzyskany drogą bioinżynierii,

✔ autogeniczne - kolagen uzyskany z tkanek własnych 2.

 

Mezoterapie czyli iniekcje preparatami np. Linerase czy Nithya to na ten moment najskuteczniejsza metoda na dostarczenie kolagenu do organizmu. Więcej na ten temat poczytacie niebawem.

2. Suplementy diety zawierające kolagen do stosowania doustnego.

To temat kontrowersyjny. Od lat w mediach huczy od reklam magicznego„kolagenu do picia”, w postaci tabletek czy proszku do sporządzania napoju . Brzmi to zachęcająco , bez wątpienia bezboleśnie w porównaniu do zastrzyków, a już na pewno bardziej ekonomicznie. Skoro połykamy kolagen, to na logikę, jego ilość w organiźmie się zwiększa. Podążając tym tokiem myślenia, przy codziennym, regularnym stosowaniu suplementów powinniśmy dosłownie kipieć od ilości kolagenu, a skóra być gładka jak pupcia niemowlaka. Suplementy mają genialne hasła marketingowe jednak przyjrzyjmy się im uważniej.

Kolagen jest białkiem i jak każde białko zostaje trawione. Proces ten rozpoczyna się od denaturacji w żołądku, a następnie kontynuowane jest w jelicie cienkim. Dzięki enzymom trzustkowym dochodzi do rozłożenia cząsteczek białkowych do dipeptydów, tripeptydów oraz do trochę większych białek. Białka zostają wchłonięte, następnie strawione do pojedynczych aminokwasów i to dopiero one zostają przetransportowane do żyły wrotnej.3

Kolagen zatem nie przetransportuje się bezpośrednio do stawów czy skóry, zostaje zwyczajnie strawiony.

3. Preparaty kolagenowe w postaci kremów, żeli do stosowania na skórę.

Kuszące nieprawdaż? Kolagen jako główny budulec skóry, odpowiada za jej elastyczność i nawilżenie.

Jednakowoż, kolagen, ze względu na wysoką masę cząsteczkową, nie ma możliwości penetrowania przez naskórek. Jego działanie ogranicza się do działania powierzchniowego i bardzo krótkotrwałego, ponieważ tworzy film hydrofilowy i ogranicza utratę wody. Jest to jeden ze sposobów utrzymywania nawilżenia skóry.

Kolagen ma zdecydowanie za duże cząsteczki i nie jest w stanie wchłonąć się przez skórę do organizmu i uzupełnić jego niedobór.

Badania nad kolagenem i jego działaniem przy stosowaniu preparatów zarówno iniekcyjnych, doustnych jak i tych stosowanych na skórę wciąż trwają a spory nie ustają.

Świat branży “beauty” przepełniony jest kontrowersjami oraz artykułami „sponsorowanymi”.  WAŻNE by o tym wiedzieć, znać podstawy biologii, zachować zdrowy rozsądek i nie sięgać po wszystko co reklamują znane i lubiane twarze.

Ciekawostka!

Jakie są Wasze doświadczenia z kolagenem, i w jakiej postaci??

Jesteśmy baaaardzo ciekawi, dajcie koniecznie znać.

Trzymajcie się ciepło!

 

 

 

 

Źródła:


 

1 Czubak K, Żbikowska H. Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. ANN. ACAD. MED. SILES. 2014:68, 4:245-254

2 Żelaszczyk, D., Waszkielewicz, A., & Marona, H. (2012). Kolagen–struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol. Med. Kosmetol, 2(1), 14-20.

3 Evers M.B. Chirurgia Sabiston, „Jelito Cienkie”, Tom 4

4 Stančik R., Zvarka J., Kubinec V., Rovensky J. Kolagen typu I w leczeniu bolesnej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych

5 Mgr Katarzyna Klatka „Kolagen – święty graal czy placebo?”

 

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.

Umów wizytę