Starzenie się skóry, a retinoidy. Czyli sposób na dłuższą młodość

Jeżeli czytałaś/łeś nasze poprzednie artykuły, doskonale już wiesz, że starzeniu się skóry najlepiej zapobiegać świadomą pielęgnacją oraz stosowaniem kremów z filtrem. Pielęgnacja to jedno, profilaktyka to drugie.

W tym artykule dowiesz się w skrócie o pielęgnacji przeciwstarzeniowej dla zaawansowanych.

Retinol, to inaczej nazwana witamina A, a więc retinoidy to termin określający pochodne retinolu, charakteryzują się one aktywnością witaminy A. Produkty zawierające retinoidy mają za zadanie wygładzić, uelastycznić skórę. Stosowanie ich zlikwiduje drobne zmarszczki oraz przebarwienia, dodatkowo retinoidy pobudzają produkcję włókien kolagenowych i elastynowych1. Tak więc, retinoidy są świetnym ratunkiem po popełnionych błędach pielęgnacyjnych oraz urazach posłonecznych.

W ludzkim organizmie występują receptory retinoidów i znajdują się głównie w naskórku, mieszku włosowym, komórkach Langerhansa i gruczołach łojowych. Efektem ich działania będzie złuszczanie warstwy rogowej naskórka, wspomaganie odnowy komórkowej w warstwie podstawnej, stymulacja syntezy kolagenu oraz powstawania elastyny. Co ciekawe, retinoidy odpowiedzialne są również za stymulowanie powstawania naczyń krwionośnych, co przynosi korzyści dla całego organizmu2.

Jak stosować retinoidy, aby sobie nie zaszkodzić?

Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest stosowanie kremów z retinoidami zaleconych przez osobę prowadzącą terapię.

W przypadku chęci zastosowania kuracji retinoidami należy skonsultować swoje plany z kosmetologiem lub dermatologiem. Ostrzegamy, że każdy organizm jest inny, a nasz artykuł przedstawia jedynie przykładowy plan kuracji.

Kluczowy w opisywanej terapii jest odpowiedni dobór i właściwa aplikacja miejscowych retinoidów. Kremy z retinoidami wprowadzamy do pielęgnacji stopniowo. Należy zacząć od jednej lub dwóch aplikacji w tygodniu i stopniowo zwiększać częstotliwość. Ta sama zasada tyczy się stężenia. Na podstawie pozyskanych danych możemy śmiało stwierdzić, że najbezpieczniejsza dawka retinoidów to stężenie 0,25-0,05% w kremie. Co może być zaskakujące dla wielu, w przypadku regularnego stosowania taka dawka jest również najskuteczniejszą, jak wiadomo – czasami mniej znaczy więcej. Na podstawie badań możemy śmiało stwierdzić, iż pierwsze zmiany w postaci wygładzenia drobnych zmarszczek pojawiają się już po 3 miesiącach.

Kosmetyki z zawartością retinoidów zapobiegają utracie wody oraz stymulują syntezę kwasu hialuronowego, wpływając na prawidłowe nawodnienie skóry, dlatego stosowane są w pielęgnacji skóry suchej oraz atopowej, jednak należy pamiętać, że niewłaściwym zastosowaniem tego typu produktów możemy sobie zaszkodzić. Poza efektami ubocznymi, które są akceptowalne, czyli takimi jak suchość skóry, delikatne pieczenie oraz zaczerwienienie, mogą pojawić się inne skutki, które mogą doprowadzić do zniszczeń skóry.

 

Retonoidy_jako_element_porannej_rutyny

Kosmetyki z zawartością retinoidów mogą być element naszej pielęgnacji

 

Jak ochronić się przed skutkami ubocznymi? Używaj kremów z retinoidami jedynie po konsultacji z osobą wykwalifikowaną! Unikaj stosowania tego typu kuracji w lato oraz przez cały rok, zadbaj o codzienne używanie kremu z filtrem. Jeżeli planujesz kupić krem z retinoidami, zwróć uwagę na opakowanie i formułę kosmetyku, które muszą zagwarantować stabilność wrażliwego retinolu.

Przypisy

    1.Bojarowicz H, Płowiec A. Wpływ witaminy A na kondycję skóry. Problemy Higieny i Epidemiologii.2010;91(3):352-356.
    2.Czarnota A. Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii.Kosmetologia Estetyczna.2018;4(7):371-376.
    3.Samuel M, Brooke R, Hol lis S. I nterventions for photodamaged skin, Cochrane Database 2005
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.

Umów wizytę