Suchość skóry. Czyli sekret nawilżonej i elastycznej skóry

Skóra sucha, tłusta, mieszana, normalna. Z takimi określeniami spotykamy się przez całe nasze życie i zastanawiamy się, które z nich pasuje do nas. Każda cera jest inna, a ich odmian jest niezliczona ilość, więc pytanie jest jedno. Czy ten artykuł przyda się wszystkim? A może jedynie osobom z cerą suchą?

W tym tekście poznacie odpowiedź. Prawda jest taka, że nawilżanie twarzy ale również reszty ciała dotyczy wszystkich, bez względu na typ cery (wyjątkiem jest inne zalecenie lekarza). Obecnie odchodzi się od stwierdzenia, że skórę tłustą należy wysuszać. Jest to mit, którym możemy jedynie sobie zaszkodzić.

Rynek kosmetyczny jest bardzo obszerny i każdy znajdzie produkt idealnie dostosowany do potrzeb, ale o tym później, zacznijmy od podstaw.

Nawilżanie skóry- choć brzmi prosto, jest zjawiskiem złożonym, uczestniczy w nim naskórek oraz skóra właściwa. Aby naskórek utrzymywał odpowiedni poziom nawilżenia, woda musi przeniknąć do niego ze skóry właściwej i jeszcze ją zatrzymać. Szybkość utraty wody z organizmu również jest zależna, głownie od stanu naskórka i czynników fizycznych takich jak np. temperatura. Woda na skutek różnicy ciśnień osmotycznych przechodzi ze skóry właściwej, przez naskórek, dzięki temu zyskuje on nawilżenie, a następnie wyparowuje do środowiska zewnętrznego. W ciągu doby przez skórę tracimy aż 300 do 400 ml wody!

Lecz na co warto zwrócić uwagę? Najlepiej zacząć od płaszcza wodno- lipidowego! To właśnie on znajduje się na powierzchni warstwy rogowej naskórka, jest to emulsja powstała z wydzieliny gruczołów potowych i łojowych. Warstwa ta pomaga skórze w utrzymaniu nawilżenia, poprzez ochronę przed utratą wody oraz zwiększaniem jej wchłaniania.

Podstawy mamy już za sobą i wiemy, że aby nasza skóra pozostała gładka, jędrna i elastyczna- MUSIMY dbać o nią zarówno od środka jak i od zewnątrz. Zacznijmy może od podstaw. Jak nawilżyć skórę od środka? Czy istnieje na to magiczny sposób? Prawdopodobnie nie. Podejrzewam, że moja odpowiedź nie zaskoczy czytelników tego artykułu.

Picie dużych ilości wody wpływa pobudzająco na krwioobieg co z kolei wpływa pozytywnie na stan naszej skóry, jej jędrność i nawilżenie. Płyny które spożywamy mają też inną zaletę dla naszego ciała i organizmu, między innymi wpływają na prawidłowość procesów, które zachodzą dzięki witaminom i składnikom odżywczym, które dostarczyliśmy wraz z pokarmem.

 

 

Oczywiście jasnym jest to, że każdy organizm jest inny i skóra ze skłonnościami do przesuszeń potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia od zewnątrz. Prawdopodobnie każdy z czytelników tego artykułu chociaż raz w życiu stosował balsam do ciała. Jednak jak dokładnie to działa? Czy balsam magicznie przenika w głąb skóry i zaopatruje ją w wodę?
Produkty które dbają o nawilżenie skóry od zewnątrz możemy podzielić w zależności od tego, jakie substancje w sobie zawierają i są to:

1. Składniki hydrofilowe

  • a) wiążące wodę na powierzchni naskórka,
  • b) wnikające do naskórka.

2. Składniki hydrofobowe okluzyjne

3. Składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka.

Rozwińmy dokładniej ten podział aby dowiedzieć się, jakich substancji poszukiwać w potencjalnych produktach do nawilżania.

Składniki hydrofilowe- inaczej składniki składające się z cząsteczek chętnie łączących się z wodą.

a) Składniki, które wiążą wodę na powierzchni naskórka to inaczej składniki, które tworzą na powierzchni skóry filtr hydrofilowy, ma on dużą skłonność do zatrzymywania wody dzięki czemu zapobiega jej odparowywaniu. Jednym z takich składników jest kolagen o którym więcej możecie przeczytać w artykule „Kolagenowy zawrót głowy”, są to również polisacharydy, alkohol cukrowy czyli produkty bardziej nam znane jako np. kwas hialuronowy lub sok z aloesu.

b) Składniki, które powinny wprowadzić wodę do głębokich warstw naskórka i ją magazynować. Aby zapewnić skórze taki rodzaj nawilżenia powinniśmy zaopatrzyć się w produkty z obecnością składników takich jak: alkohol cukrowy, glicerol, kwas mlekowy lub glikolowy, mocznik, pantenol i biotyna. Na pewno o większości z tych substancji już słyszeliście, teraz wiadomo jaką funkcję w kremach nawilżających spełniają.

Składniki hydrofobowe okluzyjne. Hydrofobowość, to inaczej skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody. Składniki mające działanie hydrofobowe okluzyjne mają za zadanie zablokować odparowywanie wody poprzez utworzenie nieprzepuszczalnej warstwy na powierzchni skóry.

Kremy ze składnikami takimi jak: wosk pszczeli, olej jojoba i lecytyna sojowa, nie mają bezpośredniego wpływu na nawilżenie skóry, jednak zapobiegają utracie wody z organizmu co w skutku daje podobny efekt.

Składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka. To inaczej składniki lipidowe, które wytwarza sam naskórek i jest to np. Cholesterol! Substancje tego typu również działają pozytywnie na stan nawilżenia naszej skóry ponieważ przyspieszają odtwarzanie lipidów spoiwa komórkowego.2

Idealny środek nawilżający nie istnieje, każdy zaś może wybrać sobie taki, który dopasuje się do jego rodzaju skóry, zwracając oczywiście uwagę na skład i sugerując się przy tym naszym artykułem.

Przypisy

    1. 1.Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące spożycia wody pitnej przez kobiety w okresie rozrodczym, ciężarne oraz karmiące piersią. Ginekol Pol. 2009, 80, 538-547
    1. 2.Bogdan Kędzia, Tadeusz Wolski- Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.

Umów wizytę