Endodoncja – co to jest? Nowoczesne leczenie kanałowe zęba z Medessence

Endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej skupiającym się na chorobach miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne potocznie nazywa się kanałowym leczeniem zęba. Co to jest leczenie kanałowe i na czym polega? Kanałowe leczenie zęba obejmuje kilka etapów – początkowo lekarz opracowuje komorę zęba w znieczuleniu nasiękowym i lokalizuje kanały. Po usunięciu nerwów i kilkukrotnym odkażeniu kanałów, dentysta zajmuje się ich maszynowym poszerzeniem. Ostatnim etapem jest wypełnienie kanałów zęba gutaperką i zabezpieczenie zęba.

Rezerwacje online

Leczenie kanałowe bez bólu

Leczenie kanałowe kojarzy się negatywnie wielu pacjentom – jako terapia bolesna, wymagająca wielu długotrwałych i uciążliwych wizyt. Stąd też częsta nieufność i niechęć pacjenta do podjęcia leczenia kanałowego zęba. Dawniej leczenie kanałowe rzeczywiście wykazywało się małą efektywnością – zęby leczone kanałowo czasem pękały już po kilku latach, co wywoływało dolegliwości bólowe. Jednak współczesna, innowacyjna endodoncja wykorzystuje najnowsze techniki i precyzyjne narzędzia maszynowe, dzięki czemu całe leczenie może zostać przeprowadzone podczas jednej wizyty i jest wysoce skuteczne. Zastosowanie znieczulenia miejscowego eliminuje ból. Obecnie nie stosuje się także dewitalizacji, potocznie zwanej, zatruciem zęba.

Leczenie_kanałowe_zęba

Wskazania do leczenia kanałowego

Głównym wskazaniem do leczenia kanałowego jest zgorzel – rodzaj martwicy miazgi, w której beztlenowe bakterie wywołują zapalenie miazgi zęba, stany martwicze, a przy tym gorzki smak w ustach, przykry zapach i silny ból. Jeśli dotknięty zgorzelą ząb nie będzie w porę leczony,  może dojść do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co mocno komplikuje i wydłuża leczenie. Stany martwicze zęba wywołane są najczęściej zaawansowaną próchnicą, złamaniem zęba czy niewłaściwym wypełnieniem kanałów zębów leczonych kanałowo wcześniej. Metody leczenia sprzed kilku, kilkunastu lat, często przez dentystów niespecjalizujących się w leczeniu kanałowym, pokutują zmianami okołowierzchołkowymi.

Jak wygląda leczenie endodontyczne krok po kroku?

Leczenie endodontyczne współcześnie nie wymaga już chemicznego zatrucia miazgi zęba, czyli umieszczenia lekarstwa w zębie, i jest całkowicie bezbolesne, dzięki stosowaniu znieczulenia miejscowego. Po aplikacji znieczulenia dentysta przygotowuje ząb do leczenia, w tym przywraca mu pierwotną anatomię poprzez odbudowę jego ścianki czy obręczy, jeśli jest to koniecznie. Sprawia to, że w przypadku nieszczelności, do wewnątrz nie przedostaną się bakterie. Kolejny krok leczenia to założenie klamry na ząb oraz specjalnej gumy izolującej miejsce zabiegowe. Następnie korona zęba poddawana jest trepanacji z użyciem wierteł, tak aby znaleźć ujście kanałów i poszerzyć je pilnikami.

Trudniejsze przypadki, np. zęby z nietypową anatomią i ukrytymi kanałami, czy złamanymi narzędziami w kanale po poprzednim leczeniu, mogą wymagać zastosowania zaawansowanej optyki z użyciem mikroskopu stomatologicznego. Właściwie przygotowane kanały są odkażane, a później ząb jest już gotowy do aplikacji gutaperki – biokompatybilnego materiału zmieniającego swój stan w ciekły pod wpływem ciepła. Ten właśnie płyn dostaje się do zakamarków kanałów głównych zęba i jego bocznych korzeni. Gdy kanały są wypełnione, dentysta zabezpiecza ujście.

Przyrządy_do_leczenia_kanałowego

Kilka scenariuszy zabezpieczenia zęba leczonego kanałowo

Zabezpieczenie zęba w sytuacji, gdy występuje duża ilość tkanki własnej, wymaga jedynie wstawienia wypełnienia kompozytowego. To jednak rzadkie przypadki. Częściej zdarza się, że konieczne jest wykonanie endokorony, bo tkanki zębowe są w pewnym stopniu zniszczone. Endokorona zapewni funkcjonalność leczonego zęba przez wiele lat. Jeśli dentysta stwierdzi rozległe zniszczenie korony lub jej brak, proponuje pacjentowi odbudowę protetyczną, tj. wkład koronowo- korzeniowy i koronę porcelanową cementowane na stałe, które uchronią ząb przed pęknięciem w przyszłości.

 

Endodoncja_leczenie_kanałowe

Leczenie kanałowe – dlaczego warto?

Kanałowe leczenie, mimo nowoczesnych metod, zastosowania znieczulenia i zdecydowanie większej skuteczności niż dawniej, wciąż traktuje się jako leczenie warunkowe. Nie ma bowiem całkowitej gwarancji na to, że nie wystąpi kiedyś stan zapalny wokół zęba leczonego kanałowo, choć ryzyko jest minimalne. Właściwe leczenie endodontyczne uchroni pacjenta przed koniecznością usunięcia zęba. Niepodjęcie leczenia kanałowego może doprowadzić natomiast do ekstrakcji zęba, co wiążę się potem z koniecznością implantacji lub leczeniem protetycznym typu mi  – więcej szczegółów w zakładce implantologia.

Zawsze warto spróbować zachować własne uzębienie i w tym celu podjąć leczenie endodontyczne. Cennik terapii ustalany jest indywidualnie, zależnie od stopnia skomplikowania danego przypadku i zaawansowania stanu zapalnego.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.

Umów wizytę