KORTYKOTOMIA

Mikrochirurgia ortodontyczna czyli KORTYKOTOMIA - technika wspomagająca leczenie ortodontyczne
Istnieje grupa pacjentów, którzy posiadają bardziej zmineralizowaną kość. W tym przypadku tradycyjne leczenie ortodontyczne aparatem stałym przebiega dużo wolniej i mniej efektywnie. U tych pacjentów tkanki przyzębia są przeciążone – opór kości prowadzi do nadmiernej kompresji włókien ozębnej, w obrazie radiologicznym manifestuje się to resorpcją czyli zanikiem wierzchołków korzeni (skróceniem korzenia).
Rezerwacje online
Aby skrócić czas leczenia i nie doprowadzić do patologicznych zmian w obrębie korzenia i przyzębia stosujemy nowoczesną metodę chirurgiczną KORTYKOTOMIĘ ułatwiającą ruchy zębów. Metoda ta cieszy się dużym uznaniem na całym świecie, mimo że dość "młoda", dotychczas powstało ponad 650 publikacji w PUBmedzie dowodzących jej skuteczności. Kortykotomia zwana jest specjalistycznie "techniką monokortykalnej dyslokacji zęba i dystrakcji ozębnej" i polega na przemieszczeniu zęba wraz z kością zbitą w kierunku ruchu ortodontycznego i dystrakcji więzadeł ozębnej na powierzchni zęba sąsiedniego.

Krótko mówiąc, KORTYKOTOMIA to zabieg, który ułatwia i przyspiesza wędrówkę zębów ( skraca średni czas leczenia nawet o połowę!!!!!) Minimalizuje ryzyko wystąpienia zmian w obrębie korzenia i przyzębia po leczeniu ortodontycznym.

Zaletą tej techniki jest minimalna inwazyjność i wyjątkowa skuteczność.
Warunkiem powodzenia jest:

  • przeprowadzenie zabiegu z odpowiednią precyzją.
  • wykonanie nacięć wg zasad biomechaniki.
  • użycie konkretnego rodzaju sprzętu Piezosurgery i konkretnej końcówki.

Współpraca dr Tomaszewskiej-Jaźwiec i Łazorko-Kabali z dr Pawłem Kuleszą (chirurgiem szczękowo- twarzowym) owocuje pięknymi wynikami. Mamy pewność , że zabieg wykonany przez doświadczonego dr Kuleszę gwarantuje powodzenie.

Jak wygląda zabieg z punktu widzenia pacjenta?

Pacjent, przed zabiegiem, nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątkiem jest dostarczenie pantomogramu lub CBCT. które powinny być aktualne. W razie wątpliwości prosimy o wcześniejszy kontakt z recepcjonistką.

Kortykotomia odbywa się  po skierowaniu przez ortodontki z Medessence lub przez ortodontów spoza naszej placówki.

Pacjent w dniu zabiegu musi być w dobrej formie tzn. bez znamion infekcji,bez opryszczki, z bardzo dobrą higieną jamy ustnej.

W dniu wizyty pacjent podpisuje świadomą zgodę na kortykotomię. Dr Kulesza odpowiada na wszelkie pytania jeśli rodzą się jeszcze bezpośrednio przed zabiegiem.
Dr Kulesza znieczula błonę śluzową pacjenta znieczuleniem nasiękowym. Pacjent jest przytomny, świadomy przebiegu zabiegu. Nie odczuwa bólu.

Po podaniu znieczulenia dr Kulesza nacina błonę śluzową, odwarstwia ją odsłaniając pole zabiegowe i przystępuje do najważniejszych czynności.  Z użyciem instrumentu tnącego Mectron Piezosurgery - wykonuje nacięcia okołokorzeniowe w blaszce zbitej kości, cięcia pionowe i poziome. Zgodnie ze scenariuszem ortodontek.  Po zakończeniu tego etapu zszywa błonę śluzową i przekazuje zalecenia.

Zalecenia są kluczem do prawidłowego gojenia. Dr Kulesza przekazuje je w formie ustnej i pisemnej i zaprasza pacjenta na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

Znieczulenie przestaje działać zwykle po kilku godzinach. Może być wtedy odczuwalny lekki ból lub dyskomfort dlatego zalecamy wcześniejsze zażycie środków przeciwbólowych. Pacjent odczuwa skutki zabiegu zwykle przez kilka dni. W zależności od przypadku, proces gojenia może się nieco różnić. Może towarzyszyć mu obrzęk i tkliwość, trudności w spożywaniu pokarmów. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna, której nie da się do końca przewidzieć.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z recepcjonistką.

Co warto jeszcze wiedzieć o kortykotomii?

Po zakończonym ruchu zęba , proces gojenia kości nie zmienia grubości blaszki zbitej strony przedsionkowej . Gojenie kości również stabilizuje uzyskane przemieszczenie zęba w pożądane miejsce i ułatwia utrzymanie wyniku po zakończeniu leczenia.

Dlaczego kortykotomii nie wykonujemy u każdego pacjenta ortodontycznego?
Primum non nocere, czyli po pierwsze nie szkodzić.

Jeśli ortodontki nie widzą wskazań do wykonania zabiegu to nie ma potrzeby go wykonywać, by tylko "przyspieszyć leczenie".

Co ryzykuje pacjent zgadzając się na zabieg?

Największym powikłaniem kortykotomii jest uszkodzenie korzenia zęba.
Uszkodzenie korzenia zęba może skutkować utratą zęba biorąc pod uwagę najczarniejszy możliwy scenariusz. .

Koszt zabiegu kortykotomii waha się zwykle od 900-1800zł w zależności od ilości nacięć ( czyli rozległości zabiegu)

licówki kompozytowe warszawa

Informujemy, że ze wszystkich usług kliniki Medessence możesz korzystać bez angażowania własnych środków i opłacić koszty w ratach. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych .

 

 

Już teraz zapłać przez Mediraty 

 

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.

Umów wizytę