Botoks

Botoks

Toksyna botulinowa jest wysoce aktywną neurotoksyną pozyskiwaną jako produkt przemiany materii laseczek gram dodatnich Clostridium botulinum- bakterii bytujących głównie w glebie.

BOTOKS stosowany w medycynie to  wyrób medyczny, stosowany od lat 70 ubiegłego wieku.  Zastosowanie toksyny w leczeniu estetycznym zmarszczek twarzy zostało opisane po raz pierwszy w 1996 roku.
Rezerwacje online
Najczęstsze zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej:

 • jako profilaktyka zmarszczek mimicznych np. lwiej zmarszczki, kurzych łapek ,  zmarszczek poprzecznych czoła itd.
 • do wygładzenia zmarszczek mimicznych
 • do znoszenia napięcia w żwaczach i wyszczuplenia twarzy
 • do likwidacji nadpotliwości : dłoni , stóp , pach , skóry głowy

Botulina powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów nerwowo-mięśniowych. Botoks blokuje synapsy nerwowo – mięśniowe powodując „relaksację” mięśni. Jest to efekt przejściowy, ponieważ włókna tworzą się na nowo po upływie 10-12 tygodni. W związku z tym efekt działania botuliny typu A trwa zwykle 3 miesiące. W przypadku leczenia nadpotliwości efekt utrzymuje się od 6 do nawet 18 miesięcy jednakże przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze poznane.
Toksynę botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu różnych chorób jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni  migreny . Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe dawki i stężenia botoksu, które działają tylko na określonym obszarze.

Jak przebiega zabieg wstrzykiwania botoksu?

Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent podpisuje świadomą zgodę na zabieg.  Sam zabieg aplikacji preparatu trwa kilkanaście sekund i jest prawie bezbolesny.  Zwykle odbywa się bez znieczulenia, na życzenie pacjenta chłodzimy okolicę poddawaną zabiegowi tzw. coldpackiem a następnie wstrzykujemy preparat precyzyjnie w mięsień. Może się to wiązać z delikatnym pieczeniem i rozpieraniem, ale jest absolutnie do zniesienia nawet przez najbardziej wrażliwe osoby.

Zabieg nie od razu przynosi pożądany rezultat.  Jest to indywidualna kwestia.  Zwykle po 3-4 dniach czuć już pierwsze działanie, często nierównomierne . Pełny efekt widoczny jest po 14 dniach. Rutynowo zapraszamy na kontrolę po tym czasie . Jeśli mięśnie nadal wykazują wzmożoną aktywność, dr Cytrynowicz wykonuje korektę danej okolicy w cenie zabiegu. Zwykle pierwszorazowi pacjenci lub pacjenci niedoświadczeni są traktowani nieco mniejszymi dawkami botoksu, by po 14 dniach zdecydować czy zostawić lekką ruchomość czy całkowicie "zamrozić" mimikę okolicy poddanej zabiegowi.

W przypadku leczenia mięśni żwaczy pacjent odczuwa ulgę i nie zgrzyta zębami już po kilku dniach. Atrofia mięśni czyli efekt wyszczuplenia twarzy następuje zwykle po miesiącu od pierwszego zabiegu i jest zależna od podanej dawki.

Podanie toksyny botulinowej nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych. Trzeba mieć jednak świadomość , że bywają pacjenci , którzy nie odpowiadają na działanie toksyny . Dotyczy to zaledwie promila pacjentów. Po dwukrotnej próbie ( raz Azzalure , raz Botoks) odstępujemy od zabiegu bez zwrotu kosztów leczenia. Istnieje też grupa pacjentów, u której działanie toksyny może być krótsze niż spodziewane 4-6 miesięcy. Zaobserwowano, że pacjenci z chorobami tarczycy należą do tej grupy. Na długość działania efektu toksyny ma też niewątpliwie wpływ styl życia.  Dla przeciwwagi, dobra wiadomość jest taka , że u części pacjentów satysfakcjonujący efekt trwa nawet rok.

Botoks jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę.

 

Określoną dawkę preparatu wstrzykuje się precyzyjnie w kilka punktów w zależności od ustalonego planu zabiegowego.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej  powtarza się  nie częściej niż co 3 miesiące. Po zabiegu nie należy pochylać głowy do dołu przez 4 h i nie masować okolicy poddanej zabiegowi.

Po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są niemal niewidoczne, w razie potrzeby, łatwe do ewentualnego zakamuflowania.

W dniu zabiegu nie wolno pić alkoholu,  intensywnie ćwiczyć bądź wygrzewać się w wysokich temperaturach.

Możliwe są działanie niepożądane po wstrzyknięciu toksyny takie jak: ból głowy, osłabienie, świąd , obrzęk lub krwiak w miejscu iniekcji. Możliwe są też reakcje związane ze strachem jak szum w uszach lub zawroty głowy , nudności. O każdej niepożądanej reakcji NALEŻY  informować dr Cytrynowicz.

Zabiegi są równie skuteczne u kobiet i mężczyzn. Im pacjent starszy tym efekt na twarzy jest mniej spektakularny, bowiem nawet po relaksacji mięśni, zmarszczki mimiczne "wypracowane" przez lata pozostają. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest synergia zabiegów czyli najpierw aplikacja botoksu a następnie wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy nie jest jedynym rozwiązaniem , mamy ich cały wachlarz na rynku. Dr Cytrynowicz stara się zawsze dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie lub wspólnie ustalić filozofię i drogę do  pożądanego efektu.

Przeciwwskazania do zastosowania botoksu:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona);
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie);
 • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
  • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamy-cyna itp.)
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
  • D-penicylamina (Cuprenil)
  • cyklosporyna
  • tubokuraryna, pankuronium, galamina
  • sukcynylocholina
  • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji

Do przeciwwskazań względnych należą nadmierne oczekiwania pacjenta w stosunku do możliwości terapeutycznych oraz zaburzenia postrzegania własnego ciała czyli tzw dysmorfofobia oraz zaburzenia psychiczne.

W Medessence stosujemy wyroby medyczne pozyskiwane od wyłącznych dystrybutorów i posiadające wszelkie certyfikaty i badania kliniczne , znakomicie znane preparaty:  Botox firmy Allergan oraz  Azzalure firmy Galderma

Jak przebiega zabieg na nadpotliwość pach, dłoni , stóp?

Przed zabiegiem na nadpotliwość pach prosimy o depilację dołu pachowego , z kolei stopy warto by były miękkie i pozbawione twardego naskórka. Umożliwia to lepsze zadziałanie kremu znieczulającego, który aplikujemy pod folią na minimum 20 min.  Co również zwiększa komfort zabiegowy nasz i Wasz. Jakoże zabieg wiąże się z licznymi mikronakłuciami a okolice są silnie unerwione, bezwględnie  zalecamy skorzystanie ze znieczulenia.  Po znieczulenia lekarz wykonuje serie wkłuć śródskórnych , by zahamować pracę gruczołów potowych.  Jednorazowy zabieg daje efekt na minimum 6- 12 mcy, w wyjątkowych przypadkach do 18 miesięcy.  Genialnie poprawia komfort życia, dzięki niemu to nie grzech zapomnieć o antyperspirancie. Zabieg, zarówno  na pachy jak i na dłonie , zalecamy szczególnie osobom , które występują publicznie, są przedstawicielami handlowymi bądź mają bezpośredni kontakt z klientem. Niezrobienie złego wrażenia gwarantowane.  Po skończonym zabiegu , pacjent wraca do codziennych czynności i po kilku dniach puszcza w niepamięć problemy z nadpotliwością.

 

Najczęściej zadawane pytania -FAQ

CZY BOTOKS:

 • uzależnia? Nie, ale pacjenci lubią dobrze wyglądać i czuć się młodziej, dlatego chętnie wracają na ten zabieg.
 • jest trucizną? "Wszystko jest trucizną i nic nie jest bez trucizny. Tylko dawka czyni. że dana substancja nie jest trucizną" Paracelsus.
 • jest bezpieczny? Jest najbezpieczniejszym zabiegiem w medycynie estetycznej.  W pełni odwracalnym i w 95% skutecznym.
 • mogą podawać kosmetolodzy? Nie mają do tego uprawnień.
 • trzeba powtarzać? Aby zachować najlepsze efekty zabiegi należy powtarzać nie częściej niż co 3 miesiące.
 • może nie zadziałać? Tak , niektórzy pacjenci mają lub wytwarzają przeciwciała przeciw toksynie.
 • spowoduje efekt maski? W dużych dawkach może zredukować mimikę do minimum i dać sztuczny efekt.
 • wypełnia zmarszczki? Niweluje zmarszczki, daje efekt wygładzenia o ile nie są mocnymi bruzdami. Aczkolwiek ich nie wypełnia.
 • wypełnia usta? Nie, można botoksem usta wywinąć przez co optycznie się powiększają, ale jest to krótkotrwały efekt. Lepszym połączeniem jest użycie toksyny oraz kwasu  hialuronowego                             jednak użycie tego combo nie zawsze jest konieczne.
 • wywołuje niepożądane efekty? Może przynieść niepożądane efekty, które są na szczęście w pełni odwracalne. Nie zawsze zabiegowiec ma na to wpływ.
 • można stosować przed 30stką? Absolutnie tak.  Zabiegu nie stosujemy u pacjentek poniżej 18 roku życia .
 • warto stosować po 60tce lub 70tce? Zawsze warto, ale to subiektywne zdanie dr Cytrynowicz.
 • można stosować na inne partie ciała? Oczywiście. Można wysubtelnić np. łydki bądź mięsień czworoboczny- musculus trapezius  (dawniej zwany kapturowym). Popularne jest też ostrzykiwanie pach i dłoni.
 • ma antidotum? Nie ma.  Biostymulacje , ogrzewanie mogą znacząco skrócić czas działania ale nie zadziałają od razu.  Czas jest najskuteczniejszym antidotum.
 • może przemieścić się do mózgu? Toksyna rozluźnia mięśnie obwodowo, nie stwierdzono bezpośredniego wpływu na mózg.
 • może spowodować odległe zmiany od miejsca wkłucia? Teoretycznie tak , preparat może zdyfundować , spowodować zmęczenie i osłabienie ale jest to krótkotrwałe odczucie. Nigdy jednak  nie powoduje poważnych                                                                                                                          skutków klinicznych.
 • może zabić? Przegląd literatury naukowej wykazał że nie odnotowano dotychczas zgonu na skutek leczenia estetycznego toksyną w postaci standardowych zarejestrowanych preparatów.
 • jest toksyczna? Jad kiełbasiany zażyty doustnie tak, może spowodować śmiertelne zatrucie. Dawki zalecane, podawane miejscowo nie są toksyczne .

Nielicencjonowane , wysoko skoncentrowane preparaty mogą zabić! Na czarnym rynku jest szeroka gama produktów i podróbek.  Czy warto ryzykować?

botox warszawa cennik

Botoks Cennik

KOREKCJA ZMARSZCZEK MIMICZNYCH TOKSYNĄ BOTULINOWĄ (Azzalure, Botox).

Lwia zmarszczka

550 zł

Zmarszczki poprzeczne czoła

500 zł

Kurze łapki wokół oczu

500 zł

Zmarszczki palacza

300 zł

Uśmiech dziąsłowy

450 zł

Kamienista broda

450 zł

Bruksizm - żwacze

1000 zł- 1800 zł

Uniesienie brwi

450 zł

Uniesienie czubka nosa

300 zł

Informujemy, że ze wszystkich usług kliniki Medessence możesz korzystać bez angażowania własnych środków i opłacić koszty w ratach. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych .

Już teraz zapłać przez Mediraty 

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medessence, Modzelewskiego 56 lok.usł.2, 02-679 Warszawa.) jedynie do kontaktu ze mną.

Umów wizytę